W dniach 5-7 czerwca 2019r. w Janowie Lubelskim odbyła się IV Konferencja Naukowo – Techniczna pt. „Innowacje w geodezji i kartografii, gospodarce nieruchomościami oraz ochronie wód powierzchniowych, której głównym organizatorem był Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie pod patronatem Głównego Geodety Kraju dr hab. inż. Waldemara Izdebskiego.
Głównym celem konferencji była prezentacja najnowszych wyników badań naukowych i wdrożeniowych w zakresie geodezji i kartografii, gospodarki nieruchomościami jak również ochrony wód powierzchniowych.
Tematyka zagadnień poruszanych podczas konferencji obejmowała między innymi następujące zagadnienia: fotogrametrii i teledetekcji, geoinformatyki, geodezji satelitarnej, planowania przestrzennego, gospodarki nieruchomościami, katastru nieruchomości, nowoczesnych technik i technologii w pomiarach geodezyjnych, inżynierii wodnej oraz ochrony i kształtowania zasobów wodnych.
Uniwersytet Zielonogórski na konferencji reprezentowały dr inż. hab. Maria Mrówczyńska, prof. UZ oraz dr inż. Anna Bazan-Krzywoszańska. Dr inż. hab. Maria Mrówczyńska, prof. UZ w ramach sesji posterowej zaprezentowała wyniki badań dotyczące zastosowania sieci neuronowo- rozmytych do analiz deformacji obiektów budowlanych na przykładzie zabytkowego wiaduktu pieszego położonego na obszarze Parku Mużakowskiego. Celem pracy było wskazanie roli monitoringu geodezyjnego oraz nowoczesnego sposobu opracowania danych pomiarowych z wykorzystaniem systemów neuronowo-rozmytych Takagi-Sugeno do predykcji i oceny przemieszczeń poziomych oraz pionowych obiektów budowlanych. Szybkie sposoby pomiaru oraz opracowania danych mają kluczowe znaczenie wszędzie tam, gdzie należy uchwycić intensywnie zmieniające się zjawiska (np. deformacje obiektów budowlanych, rozprzestrzenianie się pożarów na obszarach leśnych, pojawianie się fal powodziowych, osuwiska ziemi spowodowane czynnikami endogenicznymi i egzogenicznymi).
Modelowanie procesów i zjawisk zachodzących na obiektach budowalnych może być dokonywane na podstawie informacji pozyskanych z zastosowaniem monitoringu geodezyjnego. W ostatnich latach elementy technologii geodezyjnych są uzupełniane metodami sztucznej inteligencji, do której zaliczane są systemy neuronowo-rozmyte. W pracy przedstawiono możliwość wykorzystania systemów. Wystąpienie nagrodzone zostało przez organizatorów dyplomem za najlepszy poster przedstawiony w czasie trwania konferencji.
Dr inż. Anna Bazan-Krzywoszańska podczas sesji plenarnej prowadzonej przez dr hab. inż. Agnieszkę Dawidowicz i dr inż. Leszka Dawida zaprezentowała referat dotyczący modelowania hybrydowego jako narzędzia wspierającego procesy decyzyjne na potrzeby gminnych dokumentów planistycznych. W czasie wystąpienia zaprezentowane zostały wyniki badań zrealizowanych w ramach interdyscyplinarnego zespołu złożonego z pracowników Wydziału Budownictwa Architektury
i Inżynierii Środowiska UZ (dr inż. Anna Bazan-Krzywoszańska) oraz Wydziały Fizyki, Matematyki i Informatyki Politechniki Krakowskiej (dr hab. inż. Michał Bereta). Prezentowany w pracy model, wykorzystując technologię 3D/4D, uwzględniający integrowanie informacji zawartych w bazach danych, wpisuje się w ideę łączenia różnych metod możliwych do wykorzystania w procesie analizy przestrzeni (w tym wypadku połączono modelowanie z wykorzystaniem: głębokich sieci neuronowych, rozmytych map kognitywnych FCM i trójwymiarowego modelu przestrzeni bazującego na systemie CityGML), które ze sobą nie konkurują, lecz wzajemnie się wspomagają. Zbiór elementów przyjętych do badania posłużył również do analizy zgodności zaprezentowanej w pracy metody badań z obowiązującymi przepisami prawa. Zaprezentowany w pracy model umożliwia budowę scenariuszy zdarzeń.